Zatrzymajmy ubóstwo energetyczne kobiet

Liderki i liderzy partii politycznych

Już teraz problem ubóstwa energetycznego dotyczy 1,2 mln polskich gospodarstw domowych. Wśród nich 350 tysięcy prowadzonych jest tylko przez kobiety. Przed nami kolejna zima. Eksperci przewidują, że rachunki za energię będą jeszcze wyższe niż w mijającym sezonie. Dlatego działania mające na celu walkę z ubóstwem energetycznym w Polsce są konieczne i trzeba je podjąć już teraz

Nie jest możliwe, by osoba w kryzysie ubóstwa energetycznego, wyszła z niego samodzielnie. Jego przyczyny mają charakter systemowy i takie muszą być i rozwiązania. Realnie możliwość ich wprowadzenia mają polityczki i politycy. Nie zrobią tego, gdy nie zobaczą problemu i nie zrozumieją konieczności jego rozwiązania. To nasze wspólne zadanie.

W imię solidarności i sprawiedliwości społecznej powstała nieformalna koalicja ruchów feministycznych i klimatycznych Kobiety Przeciwko Ubóstwu Energetycznemu. Wypracowałyśmy konkretne postulaty. Zaangażuj się również. Podpisz apel, bo potrzebujemy tysięcy głosów by polityczki i politycy w przededniu kampanii wyborczej usłyszeli o skali problemu i naszych postulatach.

Stworzone przez

Do: Liderki i liderzy partii politycznych
Od: [Twoje imię]

Ubóstwa energetycznego doświadczają w Polsce setki tysiące kobiet. Choć publicznie nie dyskutowane jest to doświadczenie realnie przekładające się na jakość życia i zdrowie fizyczne i psychiczne mieszkanek Polski. Pogłębiające się kryzysy: mieszkaniowy, klimatyczny, cen energii potęgują problem ubóstwa energetycznego. Dlatego musicie zacząć działać teraz!

Na podstawie dostępnych badań, doświadczeń i działań organizacji społecznych, wiemy co należy zrobić. Domagamy się:

1. Rozwoju budownictwa komunalnego i alternatywnych form mieszkaniowych;
2. Pełnego prefinansowania inwestycji w ocieplanie budynków, wymiany źródeł ciepła i instalacji energetycznych w programach pomocowych;
3. Uczynienia dla państwa priorytetu z rozwoju alternatywnych źródeł energii (OZE);
4. Rozwoju spółdzielczości energetycznej i ułatwienia włączania się w sprawiedliwą transformację obywatelkom;
5. Systemowego przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet.

Dlatego zwracamy się do Was, polityczek i polityków, o przygotowanie realistycznych strategii walki z ubóstwem energetycznym i natychmiastowe podjęcie działań.