Wybory dostępne dla wszystkich!
Polki i Polacy z niepełnosprawnościami nie mogą w pełni korzystać ze swoich wyborczych praw. Pomóż nam to zmienić!
Wybory są świętem demokracji, ale osoby z niepełnosprawnościami nie mogą w pełni korzystać ze swoich wyborczych praw. A przecież to także wyborcy i wyborczynie! Osoby z niepełnosprawnościami mają prawo do rzetelnej informacji, udziału w debacie publicznej, dostępnych lokali wyborczych, do startowania w wyborach. Dostępne wybory to nasza wspólna sprawa!
Apelujemy o:
-
dostępne dla wszystkich programy komitetów wyborczych i informacje o kandydatach i kandydatkach, przygotowane z myślą o osobach z różnymi rodzajami niepełnosprawności
-
przedwyborcze spotkania w miejscach dostępnych dla osób z niepełnosprawnościami i tłumaczone na Polski Język Migowy
-
zapraszanie na debaty i uwzględnienie na listach osób z niepełnosprawnościami
-
język debat wolny od stereotypów i uprzedzeń, prosty i zrozumiały
-
proste, rzetelne informacje o uprawnieniach przysługujących wyborcom i wyborczyniom z niepełnosprawnościami
-
zapewnienie osobom z niepełnosprawnościami w pełni dostępnych lokali wyborczych i udogodnień gwarantujących samodzielne i tajne głosowanie
-
przyjazną, fachową obsługę osób z niepełnosprawnościami podczas głosowania, w tym umożliwienie osobom z niepełnosprawnościami głosowania poza kolejnością.
Apelujemy do:
Komitety wyborcze, Państwowa Komisja Wyborcza, Krajowe Biuro Wyborcze, Komisje wyborcze, Komisarze wyborczy, Przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, Parlamentarzyści i Parlamentarzystki, Posłowie i Posłanki do Parlamentu Europejskiego, Ministra ds. Równości Katarzyna Kotula, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Łukasz Krasoń
Dlaczego to jest ważne?
- Skąd mam wiedzieć, co mówią politycy? W telewizji nie ma napisów ani tłumacza języka migowego. A jeśli tłumacz się gdzieś pojawia, osoby głuche go nie widzą, bo jego obraz jest za mały albo zasłania go pasek informacyjny.
- Gdy przyszłam głosować, okazało się, że karta wyborcza jest większa od stolika. Nie byłam w stanie dopasować do niej brajlowskiej nakładki i musiałam poprosić obcą osobę o zagłosowanie w moim imieniu. Mam nadzieję, że postawiła krzyżyk tam, gdzie poprosiłam.
- Mój lokal wyborczy miał być dostępny, ale wejście było od zaplecza, a próg nie do pokonania na wózku.
- Brakuje programów politycznych z wykorzystaniem grafiki i tekstu łatwego do czytania i zrozumienia przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną.
- Nie jestem w stanie postawić znaku X w okienku. Na świecie stosuje się urządzenia do wypełniania kart do głosowania w lokalach wyborczych. W Polsce osoby z niepełnosprawnością manualną i niewidome mają trudność z samodzielnym i tajnym głosowaniem.
- Składaliśmy pisma do komitetów wyborczych, ale nikt nam nie odpowiadał. Czujemy się jak dzieci, pozbawione prawa do informacji.
W Polsce łamie się prawa wyborcze osób z niepełnosprawnościami. Konstytucja zabrania dyskryminacji, Konwencja o prawach osób niepełnosprawnych mówi, że mają one równe prawa do udziału w polityce i życiu publicznym. Mimo to kilka milionów Polek i Polaków z niepełnosprawnościami nie uczestniczy w wyborach na równi z innymi.
Chcemy i możemy to zmienić! Podpisz apel i dołącz do kampanii społecznej „Wybory dostępne dla wszystkich!” prowadzonej przez organizacje społeczne.
Inicjatorzy petycji: Inicjatywa “Nasz Rzecznik”, Inicjatywa obywatelska “Chcemy całego życia!”, Akcja Demokracja, Polski Związek Głuchych, Polskie Forum Osób z Niepełnosprawnościami, Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, Fundacja Integracja, Fundacja Kultury bez Barier, Fundacja Avalon, Ruch społeczny Godność i Wsparcie Drogą i Nadzieją, Teatr 21.
Zgłoś sprawę do Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO)
Czujesz, że Twoje prawa wyborcze zostały naruszone? Zgłoś sprawę RPO!
Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich prowadzi monitoring dostępności wyborów dla osób z niepełnosprawnościami. Naruszenia tych praw można zgłosić tu: biurorzecznika@brpo.gov.pl
Stworzone przez
Do:
Polki i Polacy z niepełnosprawnościami nie mogą w pełni korzystać ze swoich wyborczych praw. Pomóż nam to zmienić!
Od:
[Twoje imię]
Apelujemy o wybory dostępne dla wszystkich!