Ani jednej więcej: W szpitalu oczekujemy leczenia, nie klauzuli sumienia
NFZ DW: Dyrektorzy szpitali, Ministerstwo Zdrowia

Odmowa przewidzianej przepisami aborcji przez szpital stanowi złamanie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Odpowiedzialność za przestrzeganie tych przepisów spoczywa na dyrekcji szpitali.
Jednocześnie wyrażamy oburzenie, że musimy apelować o ratowanie naszego życia!
---------------
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Jakie są obowiązki szpitali w przypadku aborcji?
Szpitale mają obowiązek wykonywania przewidzianych prawem aborcji. Odpowiedzialność za przestrzeganie tych przepisów spoczywa na dyrekcji szpitali. W przypadku odmowy przez lekarza powołującego się na tzw. “klauzulę sumienia”, Trybunał Konstytucyjny w 2015 r. zastrzegł, że:
-
lekarze mają obowiązek upewnienia się, że pacjent, którego dotyczyć ma odmowa, nie znajduje się w stanie, gdy zwłoka w udzieleniu świadczenia medycznego mogłaby spowodować niebezpieczeństwo utraty życia, ciężkiego uszkodzenia ciała lub ciężkiego rozstroju zdrowia;
-
lekarze mają obowiązek poinformowania przełożonych, że w danych sytuacjach będą powoływać się na klauzulę sumienia;
-
lekarze mają obowiązek wpisywania uzasadnienia odmowy świadczenia do dokumentacji medycznej;
-
świadczenie medyczne, od którego wykonania lekarz się powstrzymuje, nie może być aksjologicznie obojętne. Ten warunek ma wykluczać powoływanie się na klauzulę sumienia ze względów, które nie są społecznie akceptowane, np. rasowych
-
kierownictwo szpitala czy przychodni ma obowiązek wskazać innego lekarza lub zatrudnić podwykonawcę.
Czy szpital może odmówić aborcji powołując się na “klauzulę sumienia”?
Zgodnie z prawem na klauzulę sumienia nie mogą się powoływać całe szpitale jako podmioty lecznicze, a dyrekcja szpitala musi zapewnić personel, który ostatecznie wykona zabieg.
Jaki przepis jest łamany przez szpitale?
Art. 95 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych:
„System podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, zwany dalej »systemem zabezpieczenia«, zapewnia świadczeniobiorcom dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie: leczenia szpitalnego, świadczeń wysokospecjalistycznych, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej realizowanej w poradniach przyszpitalnych, rehabilitacji leczniczej, programów lekowych, leków stosowanych w chemioterapii oraz nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, przy jednoczesnym zagwarantowaniu ciągłości i kompleksowości udzielanych świadczeń oraz stabilności ich finansowania".
Jak wyglądają polskie przepisy dotyczące prawa do aborcji w 2023 r.?
Polskie prawo aktualnie przewiduje wykonanie aborcji w ramach publicznego systemu ochrony zdrowia w każdym przypadku, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej lub zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego
Stworzone przez
Do:
NFZ DW: Dyrektorzy szpitali, Ministerstwo Zdrowia
Od:
[Twoje imię]
W związku niedopełnieniem przepisów ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, polegającym na odmowie zabiegu, nieprzekazaniu przez szpital uzasadnienia odmowy na piśmie oraz niewskazaniu najbliższej placówki, w której może zostać przeprowadzony zabieg, żądamy przeprowadzenia kontroli w szpitalach.