Aborcja - tylko zgodna z WHO
Izabela Leszczyna, Ministra Zdrowia
Apelujemy o zapewnienie, że rekomendacje dla szpitali i lekarzy w kwestii aborcji, które mają zapobiegać śmierciom kobiet w szpitalach, będą zgodne z najnowszą wiedzą medyczną i standardami WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) oraz Uchwałą Sejmu stwierdzającą, iż wyrok Pseudotrybunału Julii Przyłębskiej zakazujący aborcji ze względu na wady płodu nie ma mocy prawnej.
Dlaczego to jest ważne:
Co jest niebezpiecznego w rekomendacjach PTGiP w sprawie aborcji:
- Ograniczenie przesłanki o aborcji z powodu zagrożenia zdrowia w przypadku zdrowia psychicznego wyłącznie do 3 miesiąca ciąży, a później przymus urodzenia.
- W przypadku zagrożenia zdrowia psychicznego kobiety o aborcji zdecydowałoby konsylium. Miałoby decydować, czy respektować przewidziane przez aktualne prawo, już i tak bardzo restrykcyjne przesłanki dotyczące aborcji, jakimi są ratowanie zdrowia i życia. Zasiadaliby w nim też lekarze innych specjalizacji, niż choroba pacjentki, np. neonatolog będzie współdecydować w sprawie depresji osoby w ciąży.
- W przypadku aborcji w II trymestrze ciąży, zaleca się torturowanie kobiet oczekiwaniem na poród martwego płodu.
- Szereg cofających w czasie medycynę zaleceń dotyczących samego zabiegu aborcji, np. przestarzałe metody łyżeczkowania, które mogą powodować zrosty w macicy, kiedy na świecie od dawna stosowane są mniej szkodliwe dla kobiet metody farmakologiczne czy próżniowe [2].
Jaka jest alternatywa?
ORAZ
Rekomendowanie przez Ministerstwo Zdrowia szpitalom niestosowania się do zakazu aborcji ze względu na wady płodu z wyroku Pseudotrybunału Julii Przyłębskiej. Zgodnie z uchwałą Sejmu w sprawie Trybunału Konstytucyjnego ogłaszającą, iż wyroki z udziałem sędziów-dublerów nie mają mocy prawnej, oraz słowami Donalda Tuska:
Zgodnie z polskimi przepisami, zgodnie z polskim prawem, są trzy przesłanki, jeśli chodzi o terminację ciąży. To jest, jeśli ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, jeśli badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazywały na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. I trzecia przesłanka, jeśli zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego. I tu się nic nie zmieniło, te przepisy nadal obowiązują.
Stworzone przez
Do:
Izabela Leszczyna, Ministra Zdrowia
Od:
[Twoje imię]
Apelujemy o zapewnienie, że rekomendacje dla szpitali i lekarzy w kwestii aborcji, które mają zapobiegać śmierciom kobiet w szpitalach, będą zgodne z najnowszą wiedzą medyczną i standardami WHO (Światowej Organizacji Zdrowia).