Obywatelska kontrola dostępności lokali wyborczych. Sprawdź, czy lokal wyborczy jest dostosowany dla osób z niepełnosprawnością!
.png)
Wybierasz się na wybory samorządowe? Jesteś członkiem lub członkinią Komisji wyborczej lub mężem zaufania? Sprawdź, czy Twój lokal wyborczy został oznaczony na liście Państwowej Komisji Wyborczej (PKW) jako dostępny dla osób z niepełnosprawnościami. Jeśli tak, powinien spełnić kilka kluczowych wymogów. W dniu głosowania wypełnij krótką ankietę, sprawdzając, czy wypełniony został każdy wskazany w niej punkt.
Jak to łatwo zrobić?
1 Sprawdź, czy Twój lokal jest oznaczony, jako dostępny, lub znajdź taki, który znajduje się najbliżej Twojego miejsca zamieszkania/głosowania.
W wyszukiwarce kliknij w swoje województwo, później powiat i gminę lub miasto. I już widzisz adres swojej komisji. Te, które powinny być dostosowane dla osób z niepełnosprawnościami, są oznaczone ikonką osoby na wózku i słowem “tak”.
2. Zgłoś się w naszej ankiecie!
3. W odpowiedzi na zgłoszenie otrzymasz link do prostej ankiety przygotowanej przez Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO). Wypełnij ją, sprawdzając wymienione w niej elementy, np. czy lokal znajduje się na parterze, czy w miejscu głosowania znajduje się dodatkowe źródło światła etc. W dniu wyborów otwórz link na telefonie i sprawdź punkt po punkcie, wypełniając ankietę.
4. Wyślij ankietę. Gotowe!
To szansa, by każde kolejne wybory były lepiej przygotowane i by osoby z niepełnosprawnościami, które przyszły oddać swój głos nie były dyskryminowane. Wkrótce wybory unijne, a później prezydenckie. Liczy się każdy głos. Działamy!
------------
Raport RPO z kontroli lokali wyborczych dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami w wyborach do Sejmu i Senatu RP oraz referendum w 2023 r. wykazał, że po ponad dziesięciu lat obowiązywania przepisów o dostępności, ponad 3/4 skontrolowanych lokali nie spełniało co najmniej jednego wymogu. Zobacz raport.
------------------
Działanie Akcji Demokracji,
Inicjatywy "Nasz Rzecznik" i inicjatywy obywatelskiej "Chcemy
całego życia" w ramach kampanii społecznej "Wybory dostępne dla
wszystkich".